Zobacz Nowy Dysk Google i jego Pakiet Office

Niedawno zapowiadaliśmy zmiany w Dysku Google. Dla większości użytkowników są już one dostępne. Pokażemy zatem, jak korzystać i jak poruszać się w nowym Dysku Google i... pakiecie office od Google.

 

Skąd te zmiany?

Warto wyjaśnić w pierwszej kolejności, pojawiający się podczas wchodzenia do Dysku Google komunikat (jak poniżej)

Google zapowiadało już od pewnego czasu, że Dysk Google będzie pełnił funkcję wspólnego folderu dla wszystkich plików, a dla Dokumentów, Arkuszy Kalkulacyjnych i Prezentacji powstaną zupełnie nowe panele nawigacyjne czy też właściwie aplikacje (również na urządzenia mobilne). W związku z tym adres url dla Dysku Google to drive.google.com, a dla dokumentów docs.google.com, arkuszy sheets.google.com i prezentacji slides.google.comMożna się zastanawiać skąd taka zmiana. Może to być podyktowane chęcią wyróżnienia Dokumentów Google z Dysku Google, który do tej pory dla dużej części użytkowników był jedynie miejscem do przetrzymywania plików z możliwością dostania się do nich z dowolnego komputera i urządzenia mobilnego.

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że Google wyodrębnia swój pakiet office - Google Office.

Dodatkowo istotna funkcjonalność jaka pojawiła się wraz ze zmianami, to możliwość edycji plików MS Office (dostępne tylko w przeglądarce Chrome). By móc z tej funkcjonalności korzystać, użytkownicy przeglądarki Chrome muszą pobrać wtyczkę: https://chrome.google.com/webstore/detail/office-editing-for-docs-s/gbkeegbaiigmenfmjfclcdgdpimamgkj . Zatem, jeśli ktoś nie umie rozstać się z pakietem MS Office, może bez instalacji produktów Microsoft edytować pliki Word, Excel, PowerPoint. To duże wyjście na przeciw oczekiwaniom użytkowników. Z wtyczką można edytować dowolne dokumenty z Dysku Google i z własnego komputera.

 

Jak się poruszać w Nowym Dysk Google?

Wchodząc do adresów url: docs.google.com, sheets.google.com oraz slides.google.com po raz pierwszy zobaczymy ekrany powitalne:

    

Warto skorzystać z krótkiego animowanego pokazu nowych funkcjonalności klikając na "Zobacz pokaz".

Przechodząc do aplikacji możemy być początkowo zaskoczeni wyglądem. W aplikacjach znajdziemy wyodrębnione typy plików: tylko Dokumenty, tylko Arkusze i tylko Prezentacje.

By Utworzyć Nowy dokument, arkusz czy prezentację, należy kliknąć na duży znak "plus" w prawym dolnym rogu. Takie rozwiązanie może być podyktowane coraz to większą ilością dotykowych ekranów, już nie tylko w urządzeniach mobilnych, ale także w komputerach i laptopach.

Klikając na ikonę folderu w prawym górnym rogu  (tzw. "selektor plików"), możemy wyszukać pliki spośród wszystkich folderów w Dysku Google. Możemy oczywiście, do szukania plików wykorzystywać wyszukiwarkę znajdującą się u góry każdej z aplikacji (ważne by pamiętać, że wyszukiwarka ta jest obecnie zawężona tylko do typu plików aplikacji w której jesteśmy: np. pracując w Arkuszach kalkulacyjnych przeszukujemy tylko inne arkusze kalkulacyjne. Zatem jeśli chcemy znaleźć inny plik z Dysku Google, to albo korzystajmy z selektora plików albo przechodząc do menu w lewym górnym rogu , a następnie wybierając ostatnią z listy pozycję 

 

A gdzie są ustawienia i jak przełączyć się między aplikacjami?

W wspomnianym już menu w lewym górnym rogu kryje się wiele możliwości:

To tu można przełączyć się pomiędzy Dokumentami, Prezentacjami i Arkuszami. Klikając na "Ustawienia" włączamy tryb Offline (zalecane włączenie, by w czasie braku dostępu do Internetu móc nadal pracować). Moża na także skorzystać z pomocy Google a także przełączyć się do Dysku Google.

 

A co słychać w samym Dysku Google?

Jak widać na powyższym zdjęciu, nie tylko aplikacje do dokumentów się zmieniły, ale także sam Dysk Google. Jeśli synchronizujecie pliki Z Dysku Google z komputerem, to koniecznie sprawdźcie, czy macie włączony tryb offline w Dysku Google. Należy wejść w ustawienia (prawy górny róg - koło zębate), Następnie wybieramy Ustawienia i sprawdzamy, czy Tryb Offline jest włączony. I jeszcze jedna zmiana. Chcąc wejść do konkretnego pliku, trzeba dwa razy kliknąć na dany plik na liście.

Jeśli nowa wersja Dysku Google jeszcze nie przekonała Was jeszcze do siebie, to zawsze możecie wrócić do Starej Wersji Dysku (znów wybieramy koło zębate w prawym górnym rogu, a następnie klikamy na "Wróć do starej wersji Dysku").

Ważne! Należy pamiętać, że jeśli istnieje potrzeba pracy offline, należy: