RAPORT SPECJALNY: 10 najczęstszych problemów IT w firmach (4/5)

Dziś odniesienimy się do cyber ataków na infrastrukturę IT, które dotyczą wszystkich podłączonych do internetu. Dodatkowo zastanowimy sie co zrobić żeby wiedzieć kiedy salka konferencyjna jest wolna a kiedy zajęta - czyli zarządzanie zasobami w firmie!

 

6. Cyberataki

Dotąd dane przechowywane w bezpieczny sposób w zasobach serwerów i systemów teraz stają się potencjalnym łupem. Dane i informacje gromadzone w centrach danych należących do dostawców usług chmurowych również muszą budzić zainteresowanie hakerów i cyberprzestępców, dlatego ochrona przed tego typu atakami traktowana jest priorytetowo. Wieloletnie doświadczenie takich firm jak Microsoft, czy Google pozwala skutecznie zarządzać bezpieczeństwem infrastruktury i wdrażać odpowiednie procedury, zapewniające szybką reakcję. Profesjonalna architektura i obsługa, najnowsze oprogramowanie, stały monitoring pozwalają na uzyskanie takiego poziomu zabezpieczeń, jakiego nie da się uzyskać w żadnym firmowym centrum danych, a kopie zapasowe minimalizują ryzyko utraty danych w razie ataku. Dodatkowym zabezpieczeniem dla wrażliwych danych firmowych jest możliwość ich przechowywania w chmurze w formie zaszyfrowanej, co znacznie utrudnia odczytanie informacji osobom niepowołanym. Z tych powodów przechowywanie danych w chmurze minimalizuje możliwość ich utraty, a zabezpieczenia na różnych poziomach zapobiegają wyciekowi lub kradzieży poufnych informacji.

 

7. Zarządzanie zagospodarowaniem zasobów firmy

System planowania zapasów produkcyjnych czy problemów logistycznych pracuje cały czas na „wysokich obrotach” wertując i uwzględniając na bieżąco nowe informacje. Właściwe zarządzanie zasobami firmy ma znaczący wpływ na organizację i komfort pracy. W każdym przedsiębiorstwie są określone firmowe zasoby, do których zalicza się sale konferencyjne, samochody lub sprzęt taki jak np. projektory. Zasoby są współużytkowane przez pracowników. W związku z ograniczoną ilością sprzętu lub miejsca często pojawiają się sytuacje konfliktowe, związane z jednoczesnym na nie zapotrzebowaniem, co zakłóca organizację pracy. Bardzo często planowanie w firmie staje się wyzwaniem ze względu na mała liczbę zasobów, co wiąże się z licznymi pomyłkami podczas planowania, ponieważ narzędzia których używamy nie sprawdzają poprawności planu.

Dzięki Kalendarzowi Google możemy skutecznie zarządzać zagospodarowaniem zasobów firmy, takich jak samochody służbowe, salki konferencyjne, sprzęt multimedialny itd. Dodatkowo możliwe jest równoczesne planowane przez klika osób. Poprzez kalendarz z podglądem wykorzystania zasobów użytkownicy widzą, w jakim terminie planowane jest użycie danego zasobu. Ma to praktyczne zastosowanie – pozwala na zorganizowanie spotkania w terminie, w którym sala konferencyjna jest dostępna bądź odpowiednio wczesne jej zarezerwowanie w Kalendarzu.

Dziś odniesienimy się do cyber ataków na infrastrukturę IT, które dotyczą wszystkich podłączonych do internetu. Dodatkowo zastanowimy sie co zrobić żeby wiedzieć kiedy salka konferencyjna jest wolna a kiedy zajęta - czyli zarządzanie zasobami w firmie!