Po co chmura w firmie?

Od jakiegoś czasu na arenie międzynarodowej, jak również polskiej coraz bardziej popularne jest inwestowanie przez firmy w rozwiązania chmurowe. Pojawia się jednak wiele pytań, na czele z kluczowym, czyli czym w ogóle są rozwiązania chmurowe (Cloud Computing) i jakie korzyści możemy z nich czerpać.

Chcielibyśmy aby korzystanie z usług informatycznych było tak proste i intuicyjne jak włączanie światła, ponieważ okazuje się, że dziś komputery stają się coraz bardziej potrzebne do życia, niemalże jak prąd, a ich znaczenie na polu biznesowym będzie stale rosło. Prąd jest dla nas dostępny bez nieustannego inwestowania w infrastrukturę elektrowni i utrzymywania wsparcia służącego do jego obsługi. Czy nie marzymy zatem, aby podobnie było w przypadku systemów informatycznych, niezbędnych do sprawnego zarządzania firmą? Tak samo jak nie musimy budować elektrowni, aby czerpać prąd, tak też nie ma potrzeby abyśmy zaprzątali nasze głowy sprawami związanymi z utrzymaniem infrastruktury IT i dostępnością usługi. W obu przypadkach specjaliści oraz eksperci mogą zadbać o to, by wszystko było gotowe do użycia wtedy, gdy tylko tego potrzebujemy.
 
Większość firm wciąż korzysta z drogich oprogramowań, które nie zapewniają bezpieczeństwa danych, podczas gdy najbardziej technologicznie zaawansowane firmy na świecie (takie jak Motorola, Grupa TP, HP, Fujifilm) wdrażają innowacyjny system rozwiązań chmurowych, odsyłając stare rozwiązania na karty historii. Jeżeli posiadamy firmę, niezależnie od jej wielkości, zależy nam głównie na sprawnym korzystaniu z jej zasobów, a zatem zwiększaniu konkurencyjności oraz efektywności firmy, przy jak najniższych kosztach sprzętu i oprogramowania. Cloud Computing to bezpieczeństwo oraz elastyczność. Wszystko to jest możliwe dzięki korzystaniu z wirtualnej przestrzeni dyskowej. Dokumenty i inne dane w firmie możemy przechowywać we własnej sieci, a wciąż będą one dostępne dla aplikacji w chmurze. Niezwykłą wygodę i profesjonalizm zapewniają nam dostawcy rozwiązań chmurowych - na czele z pracującymi za nas specjalistami IT/informatykami -  którzy dbają o to, żebyśmy nie musieli martwić się o nasze dane i skupili na tym, co najważniejsze w firmie - czyli na sprzedaży, a co za tym idzie – na naszych zyskach.

Również komunikacja z klientami, dzięki chmurze, jest o wiele prostsza, szybsza i bardziej wygodna. W czasach, gdy wszystkie sprawy muszą być załatwione na wczoraj, coraz trudniej znaleźć czas na delegacje czy spotkanie z klientami lub partnerami bizesowymi twarzą w twarz. Dzięki platformom chmurowym możliwie jest kontaktowanie się z klientami metodą online, poprzez Google Hangouts, czyli wideokonferencje, których zaletą jest fakt, że możemy za darmo łączyć się równocześnie nawet z 25 osobami jednocześnie, z możliwoscią wyświetlania nie tylko obrazu z kamery, ale także udostępniając swój pulpit, dzięki czemu nasi rozmówcy mogą widzieć na żywo na przykład przygotowaną przez nas prezentację. Ta funkcja ma dodatkowe zastosowanie,. Dla przykładu możemy z niej korzystać także wtedy, kiedy zaistnieje problem z systemem IT w naszej firmie, wówczas nie musimy czekać na wizytę informatyka, co zwykle generuje duże straty, zwłaszcza czasu, a mamy możliwość połączenia się z zawsze dostępną pomocą zdalną, tzn. wszystkie usterki naprawione mogą być natychmiastowo drogą online. Trzeba też zaznaczyć, że żaden dostawca rozwiązań chmurowych nie pozbawia klienta kontroli nad własnym środowiskiem firmy. Dostawcy nie traktują danych firmy jak swoją własność, a jedynie zapewniają informatyczne środowisko pracy, dbają o jego bezpieczeństwo i służą pomocą techniczną. Nasze dane w chmurze są również bezpieczne ze względu na to, że standardowo, główne przyczyny utraty danych w firmie to błąd człowieka, awaria sprzętu lub działanie wirusów. Te zagrożenia przestają spędzać sen z powiek przy wdrożeniach związanych z rozwiązaniami chmurowymi.

Chmura generuje zyski w każdej firmie. Z rozwiązań chmurowych korzystają tak wielkie przedsiębiorstwa jak np. Siemens i wielu innych użytkowników korporacyjnych w małych i dużych firmach. Obecnie wielu dostawców oferuje szeroki wachlarz usług związanych z Cloud Computing. Jednak pionierami są firmy Microsoft oraz Google. Również T-Mobile niedawno wszedł na rynek z ofertą rozwiązań chmurowych. Jednak możliwości tej chmury są narazie na podstawowym poziomie i wydają się być skrojone na potrzeby klientów indywidulanych, a nie biznesowych. Użytkownik może jedynie przechowywać dane oraz je edytować. Usługi takie jak nowoczesne e-dyski oferują o wiele więcej możliwości, niż tylko dostęp do plików. Dla większości z nas, oprócz bezpieczeństwa i ceny, ważna jest również przestrzeń oferowana przez internetowy dysk. W podstawowej wersji jedynie usługa Google jest darmowa i oferuje aż 15GB przestrzeni dyskowej do podziału pomiędzy Google Drive i Pocztą Gmail. Pozostałe rozwiązania, takie jak Dropbox, SkyDrive czy iCloud oferują na start jedynie niewielką startową pojemność lub nakładają ograniczenia w transferze plików. Natomiast z dysków płatnych najwięcej, bo aż 7GB na start, daje SkyDrive Microsoftu. Najmniej na początek dostaniemy w Dropbox - jedynie 2GB. Google Drive oraz SkyDrive umożliwiają wspólną edycję dokumentów online znajdujących się na wirtualnym dysku. Dodatkowymi atutami chmury jest fakt, że całą bazę danych firmy możemy mieć zawsze pod ręką, ponieważ nie są one przywiązane do konkretnych urządzeń (komputerów), a możemy mieć do nich bezpieczny dostęp z wszelkich urządzeń moblinych takich jak laptopy, tablety i smartfony.

Prowadzenie firmy w chmurze to całkowicie nowy wymiar biznesu. Obecna sytuacja na rynku stawia wiele wyzwań przedsiębiorcom. Sprostanie większości z nich jest możliwe dzięki szybkiemu dostępowi do informacji oraz sprawnemu przepływowi danych. Chmura obliczeniowa jest to nowe rozwiązanie, zapewniające sprawną komunikację, najwyższy poziom ochrony danych oraz dostęp do nich w każdym miejscu na Ziemi. Co najważniejsze, przetwarzanie danych w chmurze obniża znacząco koszty prowadzonego biznesu, ponieważ redukuje wydatki inwestycyjne oraz koszty utrzymania. Musimy też pamiętać, że posiadanie firmy to nie tylko urządzenia, ale też ludzie oraz wciąż zmieniający się styl pracy, który już w tym momencie wymaga wdrożenia w firmach bardziej nowatorskich rozwiązań.