Ekologia a rozwiązania chmurowe

Rosnąca troska o środowisko oraz etyka w biznesie doprowadziły do przekształcenia się świata biznesu. Dzisiaj sprawne zarządzanie firmą nie sprowadza się tylko i wyłączenie do chęci czerpania zysków. System wartości dobrego zarządzania uległ zmianie i w odpowiedzi na tę transformację popularne stało się pojęcie Zielonego IT.

Obecnie, częściej niż kiedykowiek wcześniej, ludzie używają Internetu do robienia nie tylko zakupów, ale także do czytania, słuchania muzyki oraz nauki. Również w biznesie coraz częściej  korzysta się z narzędzi internetowych do skutecznego dostarczania swoich usług. Internet otworzył nowe możliwości zarówno dla społeczeństwa i gospodarki, jak również, co ważne, dla środowiska. Naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory opracowali raport, z którego wynika, że gdyby większość amerykańskich firm zaczęła korzystać z rozwiązań chmurowych, nastąpiłby spadek zużycia energii elektrycznej aż o 87%.

Przejście od tradycyjnych modeli informatycznych (polegających na korzystaniu z własnej sieci serwerów) do rozwiązań chmurowych, daje nadzieję na zmniejszenie negatywnego wpływu komputerów na środowisko. Wynika to z faktu, że już samo przeniesienie danych w chmurę redukuje liczbę serwerów, poprzez bardziej efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Zyski ekologiczne, jakie firmy mogą czerpać z chmury obliczeniowej to spadek zużycia prądu, a także brak konieczności utylizacji sprzętu po zakończeniu jego eksploatacji. Ponadto, wdrażając rozwiązania wirtualizacji, firmy oszczędzają na kosztach wynajmu i utrzymania lokali pod serwery oraz na ubezpieczeniu sprzętu. Następuje również optymalizacja wydatków na podróże służbowe, dzięki korzystaniu np. z wideokonferencji, a także zmiana modelu wymiany dokumentów w firmie - przejście od segregatorów do dokumentacji elektronicznej. Efekt ekologiczny można osiągnąć wybierając nowoczesne i zintegrowane narzędzia, w tym sprzęt oraz aplikacje. Najczęściej są one gotowymi do użycia produktami, oferowanymi przez wyspecjalizowanego zewnętrznego dostawcę, a nie jak do tej pory, kiedy na tego typu rozwiązania firmy musiały rezerwować dużo czasu, co z kolei generowało wysokie koszty.

Musimy wiedzieć, że dziś na dyskach większości prywatnych i firmowych komputerów marnują się setki gigabajtów wolnego miejsca, które w przypadku rozwiązań chmurowych mogłyby zostać efektywnie wykorzystane. Użytkownicy w chmurze generują zarówno ekologiczne, jak i finansowe zyski, ponieważ płacą usługodawcy jedynie za te zasoby pamięci masowej i mocy obliczeniowej, które w rzeczywistości wykorzystują w rytm modelu ‘Pay-as-you-use’ („Płać za to, z czego skorzystałeś”). Dla zilustrowania tego zjawiska, wyobraźmy sobie sytuację następującą - typowy serwer pobiera średnio 100-150W mocy (przy założeniu, że posiadamy nowy sprzęt, jeśli nie to liczba ta jest o wiele większa) a w rzeczywistości jego możliwości wykorzystywane są średnio w zaledwie 7%. Co to oznacza? Oznacza to, że efektywna obsługa aplikacji wymaga jedynie 10W. Automatycznie nasuwa się pytanie, co w takim razie dzieje się z pozostałymi 90-140W mocy? Odpowiedź jest niezwykle prosta - 93% energii bezproduktywnie zasila serwer i powoduje nagrzewanie się urządzenia, co w konsekwencji prowadzi do jego szybszej eksploatacji i zniszczenia sprzętu, który z czasem będzie trzeba zutylizować. Teraz pomnóżmy te dane przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt serwerów, bo przecież tyle znajduje się w serwerowniach czy centrach danych, a uzyskamy sumę tego, jak wielkie są wówczas straty energii, co jest oczywiście wielką szkodą dla środowiska, a co za tym idzie - nas samych - nie tylko pod względem finansowym, ale także zdrowotnych. Dla porównania zewnętrzni dostawcy usług chmurowych pobierają tyle samo mocy, jednak wykorzystują ją świadcząc usługi dla wielu klientów w tym samym czasie, przez co średnie wykorzystanie jest o wiele wyższe - nie ma ma w związku z tym mowy o marnowaniu energii. 

Firma, która przoduje w Green IT (czyli zielonej technologii informacyjnej) to Google. Nie tylko ułatwiający nam życie za sprawą nowoczesnych rozwiązań informatycznych, ale także dbający o środowisko naturalne, poprzez efektywne wykorzystanie zasobów oraz wspieranie odnawialnych źródeł energii. Centrum danych Google zużywa ponad 50% mniej energii niż konkurencyjne firmy, inwestując ponad 1mld euro w projekty energii odnawialnej. Ponadto Google próbuje stawić czoła jednemu z największych problemów światowych, jakim jest globalne ocieplenie, dbając o to, żeby redukować źródła zagrożeń już na najniższym szczeblu, tzn. w każdym gospodarstwie domowym czy biurze. Fenomen firmy Google wynika właśnie z odrzucenia tradycyjnych zasad zarządzania firmą oraz promocji produktu. Również motto Google “Nie czyń zła” (‘Do No Evil’) pokazuje, jakie są główne zasady postępowania firmy i bardziej przypomina jedno z przykazań duchowego guru, niż kampanię marketingową.

Trzeba jednak pamiętać, że Google to nie jedyna firma oferująca technologie chmurowe. Również Microsoft, jako jeden z dwóch potentów IT w dobie ekologicznej mody, wprowadził serwis monitorujący zużycie energii. Microsoft’s Environmental Sustainability Dashboard to wtyczka mająca na celu pomoc przedsiębiorstwom w trzymaniu ręki na pulsie. Firma stała się sygnatariuszem unijnego Kodeksu Postępowania dla Centrów Danych - programu, który zachęca do stosowania technologii i rozwiązań promujących efektywne i racjonalne zużycie energii elektrycznej.

Jako przedsiębiorcy, czy właściciele firm musimy zdać sobie sprawę z tego, że Green IT to już nie tylko slogan marketingowy, ale trwała tendencja rynkowa, która na dobre zakorzeniła się w biznesie. Rozwiązania pro-eko, niezależnie od tego, czy dotyczą samego oprogramowania, czy również sprzętu, przynoszą użytkownikom realne oszczędności. Ponadto w 2014 roku większość projektów informatycznych będzie uwzględniać koszty emisji dwutlenku węgla i ich wpływ na środowisko.  Zielone IT coraz częściej zyskuje wśród polskich przedsiębiorców uznanie, ze względu na to, że generuje realne zyski dla firm. Dla przykładu największe firmy takie jak, Grupa TP, Coca-Cola, Plus, PGNiG S.A., Ikea, l’Oreal Polska wprowadzły do swoich firm politykę Zielonego IT. W dobie zmieniającej się rzeczywistości biznesowej również świadomość ekologiczna przedsiębiorców progresywnie wzrasta, choć oczywiście czynnikiem decydującym o wdrożeniu rozwiązań chmurowych w firmie jest głównie wymierna korzyść finansowa. Obecnie wciąż wiele firm działa zbyt wolno, aby nadążać za zmianami ze względu na to, że ich systemy informatyczne są zbyt rozbudowane i niełatwo adaptować je do nowych warunków na arenie biznesowej. Chmura spełnia podstawowe wymagania, jakie stawia przedsiębiorcy nowoczesna firma - obniża wydatki, zwiększa wydajność, wzmacnia kontrolę, a jednocześnie zapewnia odbiorcom satysfakcję, że przyczyniają się do ochrony środowiska.